Aktywność

Czy zrobienie licencji pilota jest trudne i wymagające

W naszym kraju latanie samolotami nie cieszy się dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim ze sporych kosztów zakupu i utrzymania nawet niewielkiego samolotu. Ale powoli zaczyna się to zmieniać, co bardzo dobrze widać po liczbie osób zainteresowanych zrobieniem licencji. Od jakiegoś czasu jest to bowiem dostępne dla każdego chętnego, kto spełni niezbędne kryteria. Oczywiście nie dostanie się od razu sterów samolotu pasażerskiego, bo do tego będą potrzebne długie, wyspecjalizowane szkolenia. Ale już niewielkimi turystycznymi samolotami można będzie latać, a dla wielu może to być doskonały sposób na to, żeby spędzać wolny czas. Aktualnie szkolenia lotnicze organizowane są przez całkiem sporą liczbę firm.

Takie firmy dysponują odpowiednimi samolotami, na jakich kursanci poznają techniki latania, oraz doświadczonych instruktorów. Z formalnych wymogów konieczne jest ukończenie 17 lat w momencie zdawania egzaminu na licencję, a także otrzymanie orzeczenia lekarskiego. Odpowiednie zdrowie jest tu konieczne, gdyż wszelakie problemy w powietrzu mogą się skończyć tragedią. Uprawnienia na samoloty turystyczne i rekreacyjne umożliwiają realizowanie lotów samolotami z jednym silnikiem, o ustalonej startowej masie. Szkoła lotnicza organizuje takie kursy w dwóch częściach. Pierwszą z nich jest teoretyczna, w czasie jakiej kursanci zapoznać się muszą ze wszystkimi istotnymi zagadnieniami.

Z reguły będzie ona trwała sto godzin lekcyjnych, i jest podczas niej poruszana tematyka wiążąca się między innymi z przepisami lotniczymi, konstrukcją samolotów, planowaniem lotów czy nawigacją. Praktyczna część to kolejne kilkadziesiąt godzin, ale spędzonych już za sterami samolotu z doświadczonym instruktorem. Podczas niej kursanci uczą się wszystkiego co potrzebne, żeby bezpiecznie wystartować a potem też i wylądować. Ostatnim etapem będzie zdanie pozytywnie państwowego egzaminu, i dopiero po tym jest wydawana licencja pilota. Jeśli ktoś wybierze dobrą szkołę, to przygotowany zostanie w taki sposób, że nie będzie miał problemu z egzaminem.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

You may also like...